Szwedzkie, historyczne farby, oleje i smoły do konserwacji
oraz malowania drewna, tynku i metalu
Pola uprawne lnu w Skanii/południowa Szwecja
Malowanie wewnątrz - instrukcje i wskazówki
Malowanie wewnątrz - instrukcje i wskazówki

UWAGA: Nasze wskazówki mają charakter orientacyjny. Przedstawiamy kilka możliwych wariantów. Należy pamiętać, że poniższe instrukcje odnoszą się do niepoddanych obróbce, nie olejowanych podłoży. Stosowanie farb olejnych lnianych w pomieszczeniach wymaga wiedzy i doświadczenia, a farba powinna być zawsze nakładana cienkimi i równymi warstwami. Ważne jest, aby przestrzegać podanych czasów schnięcia. Polecamy używać pędzle z włosia naturalnego dobrej jakości. Podczas malowania w pomieszczeniu dodaj 1% dodatkowego środka schnącego do farby [10 ml | 1 litr farby], chyba że określono inaczej. Patrz filmy instruktażowe na: https://ottossonfarby.pl/filmy/ 

I. MALOWANIE STANDARDOWYMI FARBAMI ROZCIEŃCZONYMI ZA POMOCĄ TERPENTYNY BALSAMICZNEJ

Przetarte | strugane powierzchnie drewniane również tynk o neutralnym pH. Efekt końcowy jedwabisty matowy połysk. Zastosuj szelak 1-2 razy na żywicznych miejscach oraz sękach przed malowaniem farbą.

1) Rozcieńcz farbę używając ok. 15% terpentyny balsamicznej. Pozostaw do wyschnięcia na co najmniej 2 dni. Uzupełnij wszelkie nierówności za pomocą wypełniacza na bazie oleju, który po wyschnięciu też należy zagruntować.

2) Nałóż nierozcieńczoną farbę. Pozostaw na co najmniej 2 dni do wyschnięcia. Lekko przeszlifuj.

3) Nałóż ostatnią warstwę nierozcieńczoną farbą


MALOWANIE POWIERZCHNI POKRYTEJ WCZEŚNIEJ STARĄ FARBĄ

Umyj środkiem do czyszczenia farb i lekko przeszlifuj. Zagruntuj wszystkie czyste drewniane obszary zgodnie z pkt 1. Maluj nierozcieńczoną farbą zgodnie z punktami 2 i 3.


II. MALOWANIE ZA POMOCĄ FARB STANDARDOWYCH BEZ ROZPUSZCZALNIKÓW.TEN WARIANT NIEZNACZNIE WYDŁUŻA CZAS SCHNIĘCIA.

Przetarte | strugane powierzchnie drewniane oraz tynk o neutralnym pH. Efekt końcowy jedwabisty matowy połysk. Nałóż szelak [lakier sękowy] na wszelkie sęki oraz żywiczne miejsca przed nałożeniem farby.

1) Przygotuj farbę podkładową składającą się z 2 części gotowanego oleju lnianego i 1 części farby. Nakładaj bardzo cienko i poczekaj co najmniej 3 dni do wyschnięcia. Lekko przeszlifuj powierzchnię.

2) Nałóż nierozcieńczoną farbę. Pozwól przynajmniej 3 dni do wyschnięcia. Lekko przeszlifować.

3) Nałóż ostatnią warstwę nierozcieńczoną farbą.


MALOWANIE POWIERZCHNI POKRYTEJ WCZEŚNIEJ STARĄ FARBĄ

Umyj powierzchnie środkiem do czyszczenia farb i lekko przeszlifuj. Zagruntuj wszystkie miejsca bez farby zgodnie z pkt 1. Malować zgodnie z punktami 2 i 3.


MALOWANIE WEWNĄTRZ FARBĄ ANTYCZNA BIEL (ANTIQUE WHITE)

Dzięki tej farbie stolarka wewnętrzna otrzyma dodatkowo trwałą i wytrzymałą powierzchnię. Farba nie wymaga dodatkowego środka suszącego i nie należy jej rozcieńczać. Polecana do gładkich/heblowanych powierzchni na których chcemy otrzymać wysoki połysk oraz bardzo gładką powierzchnię po malowaniu. Nałóż szelak [lakier sękowy] na wszelkie sęki oraz żywiczne miejsca przed nałożeniem
farby.

1) Zagruntuj używając farby White Primer Indoor. Pozostaw na co najmniej 24 godziny do wyschnięcia. Lekko przeszlifuj. Wypełnij niechciane nierówności używając kitu lnianego. Następnie delikatnie przeszlifuj powierzchnię i zagruntuj wypełnione miejsca.

2) Wymieszaj równe objętości farby White Primer i farby Antique White Indoor. Nakładaj farbę cienko. Pozostaw na 2 dni do wyschnięcia. Lekko przeszlifuj.

3) Nałóż ostatnią warstwę farbą Antique White (Antyczna biel). Nakładaj farbę cienko za pomocą dobrego pędzla. Farbę należy dobrze rozprowadzić.


PONOWNE MALOWANIE POPRZEDNIO MALOWANEJ POWIERZCHNI

Umyj środkiem do czyszczenia farb i lekko przeszlifuj. Zagruntuj drewniane miejsca bez farby zgodnie z pkt 1. Maluj farbą Antique White 1-2 razy.

 
MALOWANIE STANDARDOWYMI FARBAMI POJEDYNCZEJ WARSTWY

Na chłonnych niepoddanych obróbce powierzchniach. Ta metoda oszczędza pracę i jest możliwa do stosowania na dużych, nieobrabianych powierzchniach drewnianych (panele), a także na powierzchniach tynku i gipsu o neutralnym pH. Farbę olejną lnianą należy rozcieńczyć dodając 30% gotowanego oleju lnianego. Nakładaj farbę cienko i równomiernie, mokro na mokro, unikając podwójnego nakładania. Maluj od rogu do rogu i nie zatrzymuj się na środku ściany. Nasza farba ma tak dobre właściwości kryjące że wymagana jest tylko jedna warstwa. Jak podłoże wchłonie olej lniany, osiągniemy matowy do półmatowego połysk po 24 godzinach.


MALOWANIE FARBAMI MATOWYMI DO WNĘTRZA (MATT LINSEED OIL PAINT)

Matowa farba olejna lniana (Matt linseed oil paint) nie wymaga dodatkowego rozcieńczalnika i nie powinna być rozcieńczana.
Jako farba ścienna nasza matowa farba lniana to doskonały wybór. Zapewnia trwałą, zmywalną powierzchnię. Jeśli powierzchnia nie była wcześniej poddana obróbce, należy ją wcześniej zagruntować używając White Primer. Należy nakładać farbę równomiernie za pomocą pędzla lub wałka. Czas schnięcia 12–24 godzin.


MALOWANIE STANDARDOWYMI FARBAMI NA METALU

Farbę olejną lnianą nakłada się cienko 1-2 razy za pomocą pędzla lub wałka do lakieru. Aby uzyskać bardziej równomierne rozprowadzenie farby, należy farbę rozcieńczyć dodając 10% terpentyny balsamicznej.


MALOWANIE FARBĄ LNIANĄ NA INNYCH RODZAJACH FARBY [np. ALKYDOWE, AKRYLOWE]

Umyj wcześniej malowaną farbę do otrzymania matowej powierzchni. Zeskrob luźną farbę i zagruntuj powierzchnię farbą rozcieńczoną 10-20% terpentyny balsamicznej lub gotowanym olejem lnianym. W razie potrzeby wypełnij ubytki kitem lnianym. Maluj farbą lnianą nierozcieńczoną 2 razy.


MALOWANIE LAZURY Z STANDARDOWYMI KOLORAMI

Przez lazurę rozumie się farbę, gdzie podłoże malowane jest widoczne.Wszystkie nasze standardowe farby można rozcieńczyć jako lazurę. W tym celu należy użyć oleju lazurowego lnianego Ottosson olej w celu rozcieńczenia farby olejnej lnianej do pożądanego stopnia przezroczystości. Najczęściej używane kolory lazuru lnianego z naszego asortymentu to; Dąb, Mahoń, Teak, Orzech, Piaskowiec, Stare drewno, Czerń oraz Biel.


CO NALEŻY UWZGLĘDNIĆ PODCZAS MALOWANIA WNĘTRZA?

Wymagania dotyczące „pięknych” powierzchni są zwykle wyższe przy malowaniu wnętrz. Narażenie na zużycie mechaniczne jest również większe w miejscach takich jak podłogi i wyposażenie kuchni. Oferujemy dodatkowe produkty, takie jak środek przyspieszający schnięcie (Kobalt-Cyrkon) Ottosson, lakier lniany Ottosson, olej lniany Ottosson zagęszczony słońcem, a także inne dodatki i urządzenia które pomagają osiągnąć pożądany rezultat na pomalowanej powierzchni. Zawsze testuj farbę na małej powierzchni, jeśli nie jesteś pewien wymaganej techniki.

Szybki kontakt

Masz pytania?  
Skontaktuj się z nami:

Telefon: +48 602 650 052
E-mail: biuro@balticpaint.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl