Szybki kontakt
Masz pytania?
Skontaktuj się z nami:
Telefon: +48 602 650 052
E-mail: biuro@balticpaint.pl
Szwedzki olej lniany tłoczony na zimno / gotowany 5 litrów
Opis
Właściwości: wysoka zdolność wnikania w podłoże, paroprzepuszczalność
Szwedzki tłoczony na zimno gotowany olej lniany z własnych upraw i instalacji do tłoczenia. Surowiec jest tłoczony na zimno, absolutnie czysty, surowy olej lniany jest następnie podgrzewany do ok. 140 stopni. Stosujemy między innymi do rozcieńczania farby lnianej oraz jako środek wiążący w naszych farbach lnianych.
Zastosowanie: do pielęgnacji drewna, metalu, gipsu, sztukaterii, kamienia, terrakoty, do odświeżania starych powłok farby lnianej; do rozcieńczania farb z oleju lnianego
Zużycie: około 1 litr oleju na 15 metrów kwadratowych, w zależności od chłonności podłoża
Sposób użycia: konserwacja drewna wewnątrz: po zagruntowaniu surowym olejem lnianym, nakładać olej gotowany pędzlem lub szmatą, usunąć tłuste plamy po ok. 3 godzinach.
Pielęgnacja starych powierzchni malowanych farbami lnianymi: nałóż gotowany olej lniany szmatką lub pędzlem, usuń tłuste miejsca(nadmiar oleju) po ok. 3 godzinach.
Przygotowanie lazury lnianej: wymieszaj gotowany olej lniany i farbą lnianą w celu uzyskania pożądanego koloru.
Czas schnięcia: w zależności od wentylacji, temperatury i wilgotności 1-2 dni
Skład: tłoczony na zimno, surowy, wstępnie utleniony olej lniany ze Szwecji, bez dodatków
Uwaga: papiery lub ściereczki nasączone olejem lnianym należy zawsze zanurzać w wodzie lub przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach ze względu na ryzyko samozapłonu.
Szwedzki olej lniany najwyższej jakości - Premium Quality, przygotowany według 500 letniej skandynawskiej tradycji i receptury.
Co decyduje, że olej lniany z południowej Szwecji jest tak wyjątkowy na skalę światową?
Skandynawskie warunki klimatyczne (długie, słoneczne dni) mają decydujący wpływ na wyjątkową jakość oleju lnianego, który zawiera ok. 40% więcej kwasu linolowego niż oleje lniane z upraw w innych częściach świata. Kwas linolowy decyduje o jakości i właściwościach oleju lnianego.
Do produkcji naszego oleju używamy wyłącznie siemienia lnianego, które jest uprawiane i tłoczone w południowej Szwecji.
Dlaczego olej lniany Ottosson uważany jest przez fachowców za jeden z najlepszych olejów lnianych na świecie używanych do zabezpieczania drewna i produkcji farb lnianych?
Sposób produkcji oleju lnianego oraz farb Ottosson bazuje na 500-letniej historycznej tradycji produkcji oleju i farb lnianych w Skandynawii.
Ottosson Fargmakeri jest wiodącym producentem na skalę światową oleju lnianego oraz farb olejnych lnianych Premium Quality.
Poza Skandynawią Ottosson Farmakeri dostarcza swoje produkty licznym odbiorcom w całej Europie, USA, Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii.
Dlaczego jeden olej lniany sprzedawany jest za kilkanaście złotych za litr a olej ze Szwecji kosztuje drożej?
Różnica między olejami lnianymi tkwi w sposobie produkcji oraz pochodzeniu surowca. Olej lniany Ottosson tłoczony jest wyłącznie z własnego siemienia lnianego bez wcześniejszego podgrzewania co oznacza mniejszą ilość ale wyższą czystość i klarowność. Tak tłoczony olej jest nazywany jest "olejem lnianym tłoczonym na zimno surowym" ( cold pressed linseed oil raw) i przechowywany jest przez co najmniej 6 miesięcy oraz oczyszczany tak, aby wszystkie zanieczyszczenia i śluzy zostały oddzielone. Olej lniany Ottosson zawiera około 60% kwasu linolowego podczas gdy olej lniany z upraw w innych warunkach klimatycznych jedynie około 20%.
Właśnie zawartość kwasu linolowego decyduje o oksydacji oleju lnianego w reakcji z tlenem z powietrza i utrwalaniu się z cieczy w postać stałą.
Olej lniany Ottosson jest poddawany odpowiedniej obróbce na miejscu, bezpośrednio po tłoczeniu co również decyduje o zachowaniu cennych właściwości.
Olej lniany to nie zawsze olej lniany!
Często w celu zwiększenia produkcji lub innych oszczędności olej lniany jest tłoczony na gorąco, traci wtedy naturalną zdolność oksydacji. Taki olej lniany schnie bardzo słabo i nie tworzy dobrej powłoki, aby tego uniknąć dodawane są chemiczne przyśpieszacze (sykatywy).
Techniczne oleje lniane są bardzo często niepozbawiane zbędnego białka i szlamów bo to proces długotrwały i kosztowny. Skutkuje to tym że zanieczyszczony olej lniany stanowi podstawę dla rozwoju grzybów i pleśni.
Nasz olej lniany posiada tak wyjątkową jakość i czystość że używany jest również w produkcji farb artystycznych oraz przy renowacji i konserwacji zabytków!
Olej lniany Ottosson jest surowcem dla najwyższej jakości farb lnianych artystycznych oraz farb używanych w budownictwie
Surowy olej lniany używany jest do gruntowania powierzchni na zewnątrz oraz do rozcieńczania farby podczas malowania pierwszej warstwy.
Dzięki swojej wyjątkowej lepkości nie musi być podgrzewany przed nakładaniem!
Surowy olej lniany schnie relatywnie wolno. W celu przyśpieszenia schnięcia oleju lnianego Ottosson produkuje również olej lniany gotowany (cold pressed linseed oil boiled) według historycznej techniki gotowania oleju lnianego.
Gotowany olej lniany jest bardziej gęsty niż olej surowy, schnie nieco szybciej niż surowy, posiada nieco lepszą przyczepność i nadal dobrą zdolność wnikania w podłoże.
Używany jest głównie do gruntowania powierzchni wewnątrz oraz jako spoiwo w farbach olejnych lnianych Ottosson.
Ottosson Fargmakeri produkuje również olej lniany surowy oksydowany słonecznie, który przygotowywany jest przez tradycyjne, wielomiesięczne działanie światła słonecznego i powietrza. Taki rodzaj oleju ( sun thickened linseed oil) może być użyty jako dodatek do farby dla końcowej warstwy aby zwiększyć połysk, wytrzymałość i zdolność schnięcia.
Olej lniany posiada wyjątkową zdolność wnikania w podłoże na skutek mniejszego napięcia powierzchniowego niż woda,dodatkowo olej lniany dzięki wyjątkowej budowie molekularnej wnika w zabezpieczaną powierzchnię znacznie głębiej niż wszystkie inne dostępne substancje!
Olej lniany Ottosson jest uznany i używany do konserwacji i renowacji zabytków z drewna, tynku i metalu.
Tysiące okien i drzwi w całej Europie zostały odrestaurowane i zabezpieczone przy użyciu oleju lnianego oraz farb lnianych Ottosson - patrz - Referencje
Zastosowanie:
zabezpieczanie i konserwacja powierzchni drewnianych, tynku i metalu na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń
Warunki do olejowania i malowania farbami lnianymi:
5oC- 25oC, najlepsze efekty w temp. 15oC- 25oC, należy zapewnić dostęp powietrza i światła słonecznego ( ale nie pełne, silne słońce) farby i olej lniany można przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach praktycznie bez ograniczeń, nie są wrażliwe na mróz.
Wydajność:
przeciętnie ok. 8-20 m2/litr - zależy od rodzaju powierzchni.
Możliwe zagrożenia:
nie ma znanych szkodliwych zagrożeń dla zdrowia i środowiska.
Informacje oraz dodatkowe porady:
biuro@balticpaint.pl
tel. +48 602-65-00-52
Uwaga: w zależności od ustawień monitora i wyświetlacza nasz schemat kolorów różni się znacznie. Z tego powodu nasza prezentacja kolorów nie jest wiążąca i służy jedynie jako wskazówka.
Uwaga: papiery lub ściereczki nasączone olejem lnianym należy zawsze po użyciu zamoczyć w wodzie lub przechowywać w hermetycznie zamkniętych pojemnikach (np. zakręcane słoiki) ze względu na ryzyko samozapłonu.